Omotesando kırmızı-beyaz, Ay Yıldız-Hinomaru*

Tıklayın yazılar posta kutunuza gelsin(üyelik bilgileri gizli tutulur)

*Japon bayrağının simgesi olan “güneş”

Bugün Mehteran takımı Tokyo’nun Champ Elysee’si olarak bilinen Omotesando’yu Harajuku’ya bağlayan caddede yürüyüş yaptı. Önceden kayıt olunursa korteje katılınabiliyordu. Oğlum Kaan Türk olan herşeye deli gibi tutkun olduğu için yer almak istedi, ben de iki gündür telefonla ulaşmaya çalışıyordum ama nafile. Ya meşgul ya da açılmıyor.

Ne yapalım bari uzaktan da olsa izleyelim dedik indik Harajuku’ya. Fakat kortejin caddenin hangi başından yürüyüşe geçeceğini bilmiyoruz. O detay bize gönderilen davetiyede yok. Facebook, telefon falan soruyorum ama kesin bir cevaba ulaşamıyorum- ki aslında Büyükelçilik web sayfasında yer ve zaman verilmiş ama o sırada aklımıza gelmiyor elçilik sitesine girmek.

Tam bu işten vazgeçecekken bir Türk deniz subayı gördüm. Bu gösteriler Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya’ya gelişinin 125. yıldönümü anısına yapılıyor. Bu nedenle Gediz Fırkateyni ile denizcilerimiz de geldiler. Onlardan olmalıydı. Hemen yaklaşıp bilgileri aldım. Bir de sordum bizim oğlan korteje katılabilir mi diye. “Tabi” dedi. Süper. Bunu duyan Kaan sevindi ve havaya girdi.

Acele ile bize söylenen buluşma noktasına gittik. Bütün çocuklar Japon ve Türk bayraklarını kuşanmışlar bir sıra olmuşlar Mehteran bölüğünün arkasındaki yerlerini almaya çıkıyorlardı. Elimiz boş olmasın diye bayrakları almaya en arkaya gittik. Sonra korteje katılacak Kaan, biz de kaldırımdan izleriz diye düşünüyorum. Tam çıkarken birisi Mehter takımının önünde bir gurup çocuk pankart taşısın dedi. Ama çocuklar yok. Çünkü hepsi çıkmış. Daha doğrusu biz varız. Yani Kaan.

Böylece bizim oğlan bu günü en önde dört diğer ufaklık ile beraber bayrak ve pankart taşıyarak geçirdi. Mehterbaşı ile şarkı söyledi, bahriyeliler ile bayrak katladı,  Büyükelçimiz ile fotoğraf çektirdi. Biz de beraberinde olduğumuz için bol bol fotoğraf çekme fırsatımız bulduk. Çok da güzel oldu.

Kaan Kortejin önünde

Kaan Kortejin önünde

DSC_1679-1 DSC_1690-1 DSC_1697-1 DSC_1713-1

2002 dünya kupasından bu yana bu kadar çok ay-yıldızı bir arada görmemiştim. Güzel bir organizasyon oldu. Omotesando her zaman kalabalık, Tokyo’nun en popüler yerlerinin başında geliyor. Bugün hafta sonu daha da tıklım tıklım. Bir gün önce Cuma, deli gibi yağmur yağıyordu. Bugün öğleden sonra için de yağmur demişti hava durumu. Acaba dedik sağanak bastırır mı. Mağlum yağışlı mevsimdeyiz. Ama bir hava kazası olmadı. Gösteri bittikten bir saat sonra yağmur geldi ama kortej dağılmıştı.

DSC_1791-1 DSC_1792-1 DSC_1795-1 DSC_1805-1 DSC_1852-1 DSC_1856-1

Mehter bandosunun Japonlar arasında özel bir yeri var. Nedense, özellikle ileri yaştaki Japonlar “Ceddin Deden Neslin Baban” şarkısını tutku derecesinde seviyorlar. Bugün de dinlemeye gelen pek çok hayran vardı. Kortej yürürken caddenin o kısmı trafiğe kapatılmıştı, polisler de herkesi kaldırımda tutmaya çalışıyordu ama bazı polisler fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedi. Bir kısım polis ise kraldan çok kralcı olup milleti kaldırıma doğru itmeye çalıştı ama işe yaramadı.

Türkiye'nin Japonya Büyükelçisi ve Shibuya Belediye Başkanı ile beraber

Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi ve Shibuya Belediye Başkanı ile beraber

Yorumlar

  1. Maşallah Kaan çok şeker. Yarı-Japon herhalde gözlere bakılırsa.
    Fotoğraflar bana Japonya’nın “kaymak”lık derecede temiz ve düzgün sokaklarını hatırlattı… Bir gün İstanbul da öyle olur mu acaba?..

    • Japonya’da yollar düzgün, temizliği konusunda “bal dök yala” diyemem ama herkes kendi evinin önünü temiz tuttuğu için ve genelde sokağa çöp atılmadığı için göze kirli gözükmüyor. Istanbul Tokyo seviyesine gelemez çünkü alanlar daha büyük, boş yer fazla, “çöpü çeken” faktörler var.

      • Erol Abi, “çöpü çeken faktörler” çok bilimsel oldu… 😀 Açar mısınız? Eğitim seviyesi’nin karesiyle ters orantılı, rüzgar hızıyla doğru orantılı mı acaba? 🙂

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s