Japon başbakanı ABD meclisinde, Japonya adına taziye mesajı verdi ama gene özür dilemedi

Abe ABD Temsilciler Meclisi ve Kongre ortak oturumuna hitap eden ilk Japon başbakanı oldu. Mesajında Japonya’nın Asya halklarına yaptıklarından dolayı pişmanlık ve üzüntü duyduğunu söyledi, özür dilemedi, Japonya’nın sebep olduğu acı ve sıkıntılar için vicdan azabı duyduklarını söyledi.

Abe konuşurken (Kyodo Haber Ajansı, Nikkei internet sayfasından alınmıştır)

Abe konuşurken (Kyodo Haber Ajansı, Nikkei internet sayfasından alınmıştır)

Bu kaçıncı taziye ve üzüntü söylemi merak edip araştırdım. Internet ansiklopedisi Wikipedia Japonya’nın 1950lerden beri yaptığı pişmanlık veya teessür mesajlarının bir çetelesini tutmuş. O kadar çok ki saymakla bitmez. Göz kararı 70 kadar. Savaş biteli de 70 sene oldu. Her yıla bir mesaj düşüyor.

Abe Amerika’da

Japonya başbakanı Şinzo Abe bu hafta ABD’ye resmi ziyarette bulunuyor. Yola çıkmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamada ABD ile aralarındaki güçlü bağlar yardımı ile 21. yüzyılda barış ve refahı kucaklayacak “yeni bir çağın” açıldığını, Japonya ve ABD’nin beraber kuracakları bu yeni dünyanın vizyonu hakkında konuşmak istediğini söylemişti.

45 dakikalık bu konuşmayı dün Temsilciler Meclisi ve ABD Kongre’sinin ortak oturumunda yaptı. Japonya olarak geçmişin de muhasebesini yaptı ama Kore veya Çin’den özür dilemedi. “Asya halkına derin ıstıraplar çektirdiğimiz gerçeğini unutamayız” diyerek kendisinden önceki başbakanlardan farklı bir içerik sunmadı.

Japon basını Abe’nin sözlerinin özür olmadığını, başbakanın bugüne kadar Japonya’nın koruduğu çizgiden farklı bir anlam içeren açıklama yapmadığını vurguluyorlar. Hüküme sözcüsü ise “daha ne desin” anlamında sözler sarfederek Japonya’nın önemli bir adım attığını söylüyor.

ABD ile ikinci dünya savaşı dönemindeki ilişkilerine de değindi Abe. Hayatını kaybeden ABD’li askerler için taziyelerini belirtti. Birbirimizle acımasızca çarpıştık ama şimdi kuvvetli iki dostuz ve geleceği inşa ediyoruz dedi.

Özellikle Güney Kore ve Çin Japonya’dan özür bekliyor. Başbakanın “Memleketlerinizi işgal ettik, halkınıza katliam yaptık, özür dileriz” demesi istiyorlar. Çin tarafında Nanking Katliamı, biyolojik silah iddiaları var. Güney Kore’de savaş sırasında Japon askerlerine seks köleliği yapmaya zorlanan “Hayat Kadınları” mevzusu var. Hassas ve sıcak konular. Japonya’nın resmi söylemi bu kadınların zorlanmadığı ve kötü muameleye maruz kalmadığı yolunda. Katliam iddialarını kabul etmiyorlar.

ABD ile Japonya- Sarsılmaz ittifak, sağlam dostluk

İki ülke son yıllarda özellikle Abe başbakan olduktan sonra daha da yakınlaştılar. Abe ve Obama dün aralarından su sızmayan sağlam iki dost ve müttefik ülke lideri imajı verdiler. Obama Abe’yi sıcak ve espirili bir şekilde karşıladı, Japonya’nın ABD kültürüne yaptığı katkıları karate, karaoke, manga, anime, ve tabi ki emoji  olarak özetledikten sonra (ama Godzilla’yı unuttu) bu katkılar için teşekkür etti. Daha sonra programda olmamasına karşın Beyaz Saray etrafında gezdirdi Lincoln Anıtı hakkında bilgiler verdi.

Obama, Abe'ye Lincoln Anıtı'nı gezdirirken (Foto: Beyaz Saray sitesinden alınmadır)

Obama, Abe’ye Lincoln Anıtı’nı gezdirirken (Foto: Beyaz Saray sitesinden alınmadır)

Abe’nin ABD ziyaretinin amacı TPP (Trans Pacific Partnership) anlaşması üzerindeki pürüzlü noktaları konuşmak, ve savunma işbirliğini derinleştirilmesindeki kararlılığı göstermek. Futenma hava üssü, diğer üsler ve Okinawa’daki üslerin maliyetinin karşılanması gibi iki ülke arasında yılan hikayesine dönmüş üsler sorunu var. ABD Japonya’dan hızlı çözüm bekliyor. Daha sonra askeri konularda aktif olmasını, lojistik ve maddi desteğini sürdürmesini istiyor. Daha çok para ver, üsleri tut, daha fazla asker ve askeri malzeme yardımı yap diyor. ABD-Japonya askeri işbirliğinin geleceği bu alanda yapacakları ilerlemelere bağlı.

Ayrıca Çin liderliğinde kurulan AIB (Asya Altyapı Bankası)na karşı ortak bir tavır belirlediler. Abe televizyonda izlediğim konuşmasında “bu denli büyük bir girişimi göz ardı edemeyiz, yönetiminin de şeffaf olması gerekir” dedi.

TPP müzakereleri anlaşma ile sonuçlanırsa Asya’da ve dünya da yeni bir düzene doğru adım atılmış olacak. Türkiye’den kaç kişinin bu müzakerelerden haberi var bilmiyorum. Anlaşma sağlanınca Japonya pazarının bizim için daha da daralması söz konusu olabilir.

Obama ve Abe hanımları ile beraber(Foto: Beyaz Saray sitesinden alınmadır, fotoğrafçı Lawrence Jackson)

Obama ve Abe hanımları ile beraber(Foto: Beyaz Saray sitesinden alınmadır, fotoğrafçı Lawrence Jackson)

Üye olmak için burayı tıklayın, yazılar doğrudan posta kutunuza gelsin, internet sansürlense de okuyabilin (bilgileriniz gizli tutulur)

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s