Japonya’da olsa kedi uyandırmayan deprem Türkiye’de gene panik yarattı

Biraz önce haberlerini okudum. Ege Denizi’nde Çanakkale’nin 80-100 km açığında büyüklüğü 6,2 olarak ölçülen “şiddetli” deprem meydana gelmiş (Kandilli Rasathanesi açıklaması). Zelzele esnasında Çanakkale’de paniğe kapılan vatandaşlar ev ve işyerlerinden uzaklaşmış. Deprem çok uzun sürmüş (yarım dakika). İstanbul, Edirne, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Çanakkale’de de hissedilmiş.

Ege ve Marmara’da telefonlar kitlenmiş. Herkes çok korkmuş-muş. Miş, muş, miş, muş…..

Sosyal medya ve internet bu korkunç depremle çalkalanıyor.

Öncelikle herkese çok geçmiş olsun diliyorum. Umarım can ve mal kaybı meydana gelmez.

Daha depremi doğru dürüst çözemiyor, ölçemiyoruz

Yazılanlara bakıyorum ve hayret ediyorum. Daha depremin gerçek şiddetini bilmiyoruz. Hiç kuşkum yok bilmemeye de devam edeceğiz.

Bakmayın merkez üssü şurada, burada dediklerine. Ege denizindeki 6,2 şiddetinde deprem Istanbul’da da 6,2 olmayacaktır. Önce rasathanelerimizin, TV istasyonlarımızın, sorumlu medyamızın halkı en kısa zamanda depremin gerçek boyutu hakkında bilgilendirmeye başlaması gerek.

Ki vatandaşlar panik olup kendilerine ve çevrelerine zarar vermesinler.

Japonya’da deprem olduktan en fazla 30 saniye sonra TV istasyonlarında ve internette depremin bölgelere göre şiddetini gösteren haritalar yayınlanır. Örneğin Japon denizinde 7 şiddetinde bir deprem olduysa ve Tokyo’da 3 şiddetinde hissedildi ise bu bilgi en geç 30-45 saniye içinde herkese ulaşır.

Bu kadar basit bir şeyi yapamaz mı resmi veya özel kurumlarımız? Alt tarafı belli noktalar sismograf yerleştireceksiniz. Deprem olunca da şiddetini okuyacaksınız. Bu kadar zor mudur bu işi koordine etmek?

Gerekli bilgileri halka ulaştıramıyoruz.

Kıyı şeridindeki ve adalardaki halk tsunami korkusu yaşayacaktır. Tsunami alarmı verilip verilmeyeceğini resmi bir kanal organize edemez mi? Bilginin olmadığı yerde dedikodu, şehir efsanesi ve korku vardır.

Ayrıca daha depremleri sınıfladırmayı bile öğrenememişiz. Bir vali bu depremi çok uzun bulmuş herhalde ki süreye dikkat çekmiş.

30 saniye kısadır. 3 dakika uzundur. 30 saniye sallandık diye valinin çıkıp bu şekilde demeç vermesi garip.

Japonya’da olsa kedi uyanmazdı

Okyanus açıklarında 6,1 şiddetinde bir deprem olsa herhalde Japonya başkenti Tokyo’da 3 veya 4 kuvvetinde hissedilirdi. Biraz sallar ama kimsenin istifini bozmasına yol açacak kadar değil. Uyuyan kedileri bile uyandırmaz. Haber de olmazdı herhalde.

Çünkü Japonlar binaların bu büyüklükte bir depremden zarar görmeyeceğini biliyor. Depremin büyüklüğü de anında halka duyuruluyor. Ortada bir bilgi açığı yok.

Bir gün o noktaya biz de geleceğiz herhalde

Deprem anında yapılacak 5 şey nelerdir—> Bu linki tıklayın ve okuyun

Depreme nasıl hazırlanırsınız —> Bu linki tıklayın ve okuyun

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s