Bir Yaz Gecesi

Geçen hafta Cuma gecesi Tokyo Meiji Jingu Bahçelerinde hanabi (havai fişek) gösterisi vardı. Meiji Bahçeleri Ankara Ulus’daki 19 Mayıs Spor Tesisleri benzeri bir mekan. Futbol maçlarının ve atletizm yarışmalarının düzenlendiği Tokyo Ulusal Stadyumu orada. Hemen yanında Jingu beyzbol stadyumu ve golf klübü var. Dev bir çember, ortasına futsal sahaları, tenis kortları, yüzme yavuzu, koşu parkuru, ve kapalı spor salonları konuşlandırılmış. Tesislere giden ana yolların iki yanında çocuk parkları, restoranlar, aile meyhaneleri ve bahçeler var. Tokyo ile, yani hemen yanı başındaki her zaman meşgul, insanların acele ile koşuşturdukları, trafik sıkışıklığı, asfalt ve beton karması şehir ile ayrı bir dünya.

Hanabi” bir Tokyo klasiği

Havai fişek gösterileri Tokyo’nun ve Japonya’nın geleneksel yaz eğlencesidir. Meiji Jingu Bahçelerinde bu sene 65incisi yapılan festivalin gelirleri geçen yılki 11 Mart depreminde zarar gören vatadaşlara verilecekmiş. Deprem deyince aklıma geldi, gösteriler geçen sene yaşanan bu afet nedeni ile iptal edilmiş. Gitmeye karar veriyoruz. Oğlumuz Kaan’ın ilk havai fişek tecrübesi olacak. Stadyumlar, özel standlar ve restoranlardan, biletli izlenebiliniyor. Biz bu tam ortadaki açik ve çimenlik alana kurulan standlardan yer aldık.

Her yer festival havasında

Evden çıktıgımız andan itibaren bir festival havası seziliyor etrafımızda. Son günlerdeki sıcaklar yerini ılık akşam üzerine bırakmış. Cuma. Ruhlara özgürlük hissi hakim. Etrafımızda kimonolu ve yukatalı genç kızlar ve erkekler, çiftler halinde veya grup grup. Ellerinde sefer tasları, sandoviçleri, içine biraların doldurulduğu seyyar soğutucuları havai fişekleri izleyecekleri yerlere gidiyorlar. Metroda alışılmış uykulu, endişeli, ve bezgin memur suratları yerine neşeli insanlarin festival coşkularının yankılandığı şen sesleri var.

Trenden iniyoruz ve gösterilerin yapılacağı alana doğru yürümeye başlıyoruz. Artık etrafımızda sadece festival ve konser izleyicileri var. Yollar tıklım tıklım. Normal günlerde şık hanımların alış veriş yaptığı lüks mağazalar dükkan önü tezgah açmış herkes bir şeyler satmaya çalışıyor.

Dükkanlar sokaklara kapı önü tezgah açmışlar “Buyrun buyrun” müşterileri çekmeye çalışıyorlar

Gösterilerin yapılacağı alana yaklaştıkça etrafımızdaki kalabalık artıyor

Dev bir panayır
Ana sahaya doğru bir insan seli ile beraber küçük adımlarla ağır ağır ilerliyoruz. Yolların etrafına biletsiz gelen izleyiciler kamp kurmuşlar, piknik yaparak güzel bir akşam üzerinin keyfini çıkarıyorlar. Bizim ise biraz daha yolumuz var. Kalabalığın ritmine ve akıntısına kendimizi bırakarak  Meiji Spor tesislerinin ortasındaki açık alana ulaşıyoruz. Aman Allah’ım. Uçsuz bucaksız bir insan denizi var önümde göz alabildiğince uzanan. Dev bir panayır yerindeyiz. Birasını, manitasını kapan gelmiş. Alana kurulmuş sahnelerde konserler veriliyor. Müzik kahkaha seslerine karışıyor. Yıl 2012, Ağustos’un 10’u. Yer Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Meiji Spor Tesisleri Bahçeleri. Saat birazdan akşam üzeri 7’ye gelecek. Sıcak gitmiş, hafif esen Poyraz veya Yıldız ruhumuzu kanatlandırıyor, uçuruyor bizi mavi ve portakal renkli gökyüzüne.

Bir insan denizinin ortasındayız

Sahnede genç kızlardan oluşmuş bir grup müziklerini icra ediyorlar

Ve havai fişekler…
Şenlik tarzında süren bu gösterilerden sonuncusu akşam karanlığı çökmeye ve ortalığı sarmaya başlarken sahne alan Aqua Timez adında bir gruptu. Çevremizdekilerin coşkusundan anladığımız kadarı ile popüler hatta idol seviyesindeler. Grup elemanları sahneye çıkıp da hafiften performanslarını göstermeye başlayınca ortalığı bir heyecan dalgası kaplıyor. O ana kadar pasif dinleyici olan insanlar ayağa kalkıp tempo tutmaya ve konser şarkılarına eşlik etmeye başlıyorlar. Bir ara ben de ritmin akışına kendimi kaptırıyorum ve Kaan’ı omuzlarıma alıp kalabalığın içine karışıyorum. Bizim oğlan bu işten çok hoşlanıyor.

Kaan’ı omuzlarıma alıp konseri izlettiriyorum. Çok hoşuna gidiyor keratanın

Aqua Timez’ın müziği güzel. Seyirciyi coşturmasını da biliyorlar. Zaman geçtiktçe ve hava iyice kararmaya başlayınca heyecan ve haz doruğa ulaşmaya başlıyor. Konserler, piknikler, şenlikler aslında hepsi bu gecenin esas gösterisine eşlik eden, ambians yaratmak için düzenlenen organizasyonlar. Herkes buraya havai fişekleri izlemeye geldi. Ve işte saatler 7’30 a gelirken Aqua Timez’da son şarkısına giriyor ve 10,000 tane fişeğin patlatılacağı gösteri başlıyor.

Fişeklerin tamamı bu videoda yok. Doğal olarak. Ama 10binlerce insanın coşkusu herhalde vardır.

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s