Fransa’daki terör saldırılarını Japon televizyonları böyle verdi.

Üye olmak için burayı tıklayın, yazılar doğrudan posta kutunuza gelsin (bilgileriniz gizli tutulur

Paris şehrinde yapılan saldırıları önce sosyal medya ve internet ortamında öğreniyorum. En az 40 ölü var! İngilizce ve Türkçe haber siteleri grafik detaylarla dolu ama henüz ne olduğu belli değil. Reuters internet üzerinden canlı yayında.

Sabah 05:30 gibi kalkmıştım. Dışarıda hava soğuk ve yağmur çiseliyor. Kasım ortası, kışın yaklaştığını görüyoruz. Günlerden Cumartesi ama oğlumun okulu var. Japonya’da ilk okullar iki haftada bir Cumartesileri yarım gün de olsa ders yapıyorlar. Kahvaltı hazırlamam gerek. Sabahları ilke olarak televizyonu açmıyoruz bu nedenle haberleri bilmiyordum. Kahvaltıdan sonra öğrendim.

Oğlanı okula gönderdikten sonra televizyonu açıyorum. Herhalde bütün kanallarda bu haber vardır diye düşünüyorum. Ama o da ne. Yok. Devlet televizyonu NHK’de tarihi bir dizi var. Edo dönemi Japonya’sında günlük hayatı anlatan konulu bir program.

Hızla kanalları zaplıyorum. Yok yok yok. Bir kanalda Fujiwara Norika nasıl pürüzsüz cildini koruyor onu öğreniyoruz. Bir başka kanalda anime var. Bir diğeri brandili kek tarifi veriyor. Hepsi cicili bicili giyinmiş hanımlar beyler makara geçiyorlar.

Hiçbir kanal normal program akışını kesmeye gerek duymamış. Paris saldırıları altyazı olarak bile geçmiyor.

Kanserle 5 yıl savaşmış bir ünlünün hikayesi

Bir başka programdan enstantane

IMG_8887

Kanserle 5 yıl savaşmış bir ünlünün hikayesi

IMG_8884

Bir kaç dakika sonra kanallardan birinde haber spikerleri beliriyor ve olayı anlatıyorlar. İki üç yerde patlamalar oldu, kimin yaptığı bilinmiyor falan. Spikerlerden bir tanesi “şimdi bana kızacaklar ama bunu yapan tabiki İslam Devleti adlı Müslüman terör örgütüdür” diyor. Paris’e canlı bağlantı yapılıyor, oradaki muhabir olayın ana hatlarını veriyor. Ben programa devam edecekler diye beklerken, şak diğer habere geçiyorlar.

Paris olayını kısaca haber yapan kanal

Paris olayını kısaca haber yapan kanal

Uluslararası Anti Doping Ajansı’nın (WADA) raporundan sonra Rusya atletizm müsabakalarından men edildi. Bu konuyu haberleştirmişler. Konuklar, uzmanlar falan. Detayları ile grafikler, filmler, çizimlerle derin derin işliyorlar. Paris saldırıları ile ilgili habere devam etmiyorlar.

Yabancı kanallara bakıyorum. CNN normal programını iptal etmiş özel olarak Paris hakkında yayın yapıyor. Gazeteler ve sosyal medyadan mesajlar geliyor. Ülke liderleri açıklamalar yapıyorlar. Facebook üzerinde bir uygulama vasıtası ile Paris’de olanlar güvende olup olmadıklarını bildirebiliyorlar. Oradaki arkadaşlarımdan iki tanesi “güvendeyiz” bildiriminde bulunmuş.

30 dakika sonra tekrardan Japon televizyonuna dönüyorum. Hala bir şey yok. Shimajiro animasyonu, et yerken fazla kalori almayı nasıl önleriz programı falan.

IMG_8893

Kalori almamak gerek önemli bir konu

IMG_8897

Brandili kek nasıl yapılır?

Brandili kek nasıl yapılır?

Ankara’daki IŞİD terör saldırısında da aynısı olmuştu. Normal yayınlarını kesmeye gerek görmemişlerdi. Hatta ardından detaylı analiz programları bile yapmadılar.

Japonya ada ülkesi, dünya umurlarında değil. İyimser olmak iyimser kalmak istiyorlar. Yaş ortalaması 45in üzerinde genç nüfus az. Biz çalıştık çabaladık diyetimizi ödedik ülkeyi kalkınırdık, artık rahat etmek istiyoruz kendi ülkemizde olmayan olaylar bizi ilgilendirmez diyorlar. Bu kadar çok gurme programı olmasını başka türlü de açıklayamayız.

Reuters’da çalışan bir arkadaşım Facebook üzerinden yorum yapmış “Geyet normal, Japon televizyonlarının program akışını deprem ve tayfun dışında hiç bir şey bozamaz” demiş. Dünya’nın Japonya dışındaki kısmı yok olsa bile televizyonlar yayınlarını kesmezler her halde.

Saldırı yapılan yerlerin bazılarını biliyorum. Popüler mekanlar. Paris’deki arkadaşıma Facebook üzerinden ulaşıyorum. Çok üzgün ve endişeli. “Oraları sık gittiğim güzel mekanlardır, müzik dinlersin, restoran ve kafeler vardır. Gençlerle dolu cıvıl cıvıldır” diye yazıyor.

Bu yazının şu anda okuduğunuz noktasında Paris’deki saldırılarda 153 ölü var. İnsanlık için kara bir gün. Japon televizyonlarında hala haber akışında bir değişiklik yok. Magazin programları var.

Kimbilir belki de Japonya’nın yaptığı doğrudur. Teröristlerin amacı haber olmak dikkatleri üzerlerine çekmek, kendilerini gündemde tutmak, insanlara bu yolla korku salmak amacındalar.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s