Japonya’nın kara kargaları

Tıklayın yazılar posta kutunuza gelsin(üyelik bilgileri gizli tutulur). Günün fotoğrafçısı Etsushi Kaminaga yazı sonunda.

Bugün bir arkadaşımın oğluna parkta saldırmışlar. Kafasından yaralanmış çocuk. Ciddi bir şey yok ama ensesi kan içinde kalmış eve dönene kadar. Olayı Facebook hesabından paylaştı.

Başka şehirlerde de saldırı vakaları oldu geçmişte. Bunlardan bazıları televizyonda haber oldu. Youtube da videolar da var.

Bana bugüne kadar hiç saldırmadılar. Karşılaşınca göz göze gelmemeye çalışıyorum. En çok bundan tahrik oluyorlarmış galiba. Bir de meydan okunmasından hoşlanmıyorlar.

Bir başka arkadaşım anlatmıştı. Bir keresinde evinin önünden kovmuş. Sonra bir bakmış 20 tanesi gelmişler çete gibi. Penceresinin önünde sıralanmışlar ve içeri dik dik bakmışlar. Öylesine karşılıklı bakıştık bir süre demişti.

Tokyo belediyesinin özel bir sayfası var ne yapılmalı nasıl korunmalı diye. Bu saldırganlar Japonya’da çok meşhur ve belalı. Birlikte yaşıyıp gidiyoruz işte ama bazen yukarıdaki gibi tatsız olaylar da oluyor.

“Karga”lardan bahsediyorum. Tokyo’nun ve Japonya’nın meşhur kargalarından.

Başka ülkelerdeki kargaları bilmem. Tokyo’dakiler akıllı ve kinci. Kovarsanız, veya zarar verir gibi bir davranışta bulunursanız saldırıyorlar. Yukarıda anlattığım gibi bir karganın başka kargaları alıp da geldiği de oluyormuş.

Tüm diğer kanatlı hayvanlar gibi koruma altındaymışlar, karga avlamak veya yakalamak yasakmış. Ama karga yuvası veya yumurtasını şikayet edip toplattırabiliyorsunuz.

Japonca ”カラス” diye yazılır, “karasu” olarak okunur. Üç ayaklı karga Japonya’da mitolojik bir hayvandır. Wakayama’da meşhur Yatagarasu tapınağının sembolüdür. Aynı zamanda Japon milli takımının da amblemi ve koruyucu tanrısıdır.

Japonya Futbol Federasyonu amblemi: üç ayaklı karga(kaynak: Internet)

Japonya Futbol Federasyonu amblemi: üç ayaklı karga(kaynak: Internet)

Günlük hayatta ise evlerin önlerindeki çöpleri parçalayıp sokakları kirleten, bazen de insanlara saldıran rahatsızlık verici bir unsur. Gerçi kargaları sevenler, onları besleyenler de var.

Çöplerin belalısıdırlar. Ne yapılırsa yapılsın bir yolunu bulup pislikleri sokağa saçmayı beceriyorlar. Özel “karga savar” ağlarına sararak koyuyoruz çöpümüzü kapının önüne. Hem rengi hem de kimyasal kokusu kargaları uzak tutuyormuş galiba. Gene de eğer çöpler iyi muhafaza edilip atılmaz ise bu iri siyah kuşlar uzun ve güçlü gagaları ile didikleye didikleye çıkarıyorlar.

Sokaklarda çöpleri saçan kargalar (kaynak: Tokyo Belediyesi HP)

Sokaklarda çöpleri saçan kargalar (kaynak: Tokyo Belediyesi HP)

Yukarıdaki fotoğrafta görülen mavi renkli ağlar kargaları uzak tutmak için geliştirilmişti. Etkili olmadı. Yeni ağlar koyu sarı renkte ve galiba daha etkililer.

2000’li yılların başına Tokyo Belediyesi kargalara savaş açtı ama sonuçta kargalar ortadan yok olmadılar. Belediye de pes etti herhalde veya şimdiki sayıdan şikayetçi değiller.

Kargalar ve çöpler(kaynak: New York Times)

Kargalar ve çöpler(kaynak: New York Times)

Washington Post photo by Blaine Harden

Washington Post photo by Blaine Harden

Tekrardan oğlu karga saldırısına maruz kalan arkadaşımın hikayesine dönüyorum. Kendisi Amerikalıdır ama derdini anlatacak kadar Japonca bilir. Bu olayı şikayet etmek istemiş ve belediyeyi aramış. Face hesabında paylaştığı metine göre aralarında şöyle bir konuşma geçmiş :

Şikayet eden(SE): Merhabalar, ben Minato belediyesinde yaşıyorum. Bu sabah Mamiana Parkında oğluma kargalar saldırdı, size bunu bildirmek için arıyorum.

Santral Memuru(SM): Oğlunuz parkta bir kargaya mı saldırdı?

SE: Hayır, oğlum karga saldırısına maruz kaldı. Yaralandı. Çok kötü değil ama kafasında kesik var.

SM: Oğlunuz parkta bir kargayı mı yaraladı dediniz?

SE: Hayır, yaralanan oğlumdur karga değil.

SM: Aa tamam anladım. Sizin oğlunuza Mamiama Parkında bir karga saldırdı!

SE: EVET!

(uzun bir süre sessizlik)

SM: Eeee?  Neden bunu bize söylemek için telefon ettiniz?

SE: O parkta oynayan bir sürü küçük çocuk var. Tehlikeyi haber vermek istedim ki önlem alabilesiniz.

SM: Tamam anladım. Ne kadar iyisiniz böyle çocukları düşünüp endişeleniyorsunuz. Sizi ilgili memura bağlıyorum.

Belediye Memuresi (BM): Alo?

SE: Merhaba ben Minato Belediyesi sakinlerindenim. Bu sabah Mamiana Parkında oğluma kargalar saldırdı, sizi bunu bildirmek için arıyorum. O parkta oynayan bir süre küçük çocuk var. Tehlikeyi haber vermek istedim ki önlem alabilesiniz.

BM: Kargaları parktan kovamayız hanımefendi.

SE: Sizden kargaları kovmanızı beklemiyorum. Öyle bir talebim yok.

BM: Ne istiyorsunuz o zaman?

SE: Sizi birisi arayıp da karga saldırısına maruz kaldığını bildirirse, bu tip durumda ne yapıyorsunuz?

[sessizlik]

SE [tekrardan deniyor]: Bir tabela felan koymayı deneseniz? Karga tehlikesine dikkat çeken. Oğlumun ensesi kan içinde kalmış. Küçük bir çocuğa saldırırlarsa ne olur düşünsenize.

BM: Kargalara dikkat diye tabela koymamızı mı öneriyorsunuz?

SE:  Veya öyle bir şey. Bu gibi durumlarda ne yaparsınız?

BM: Size tabela koyacağız diye söz veremem. Ben bu şikayetinizi ilgili makamlara ileteceğim. Onlar inceler gereğini yaparlar. Eğer tehlike varsa ve tabela gerekiyorsa biz böyle tabelanın hazırlanması için planlama aşamasına geçeriz.

SE: Anladım, teşekkür ederim

…….

Tokyo’da veya Japonya’nın herhangi bir bölgesinde bir karga ile karşı karşıya gelince hiç bir şey yapılmamalı. Göz göze gelinmemeli, hele kovmaya, taş atmaya falan kalkışılmamalı. Mazallah, kinlenip daha bir hırsla saldırabilirler.

Parka gelen insanlara saldıran kargaları gösteren bir videoyu aşağıda paylaşıyorum.

Bugünün Fotoğrafçısı : Etsushi Kaminaga

Hafta başında Şinjuku’daki Konica Minolta galerisinde Etsushi Kaminaga’nın sergisine gittim. Etsushi Asya’da değişik ülkeleri gezerek buralardaki sosyal sorunları fotoğraflıyor. Aynı zamanda fotoğraflarına estetik bir açıdan da yaklaşıyor. Hem eğitiyor, hem de sanat yönü doygun eserler sunuyor.

Bu sergide Laos’un sokak çocuklarının da fotoğrafları vardı. Her fakir ve gelişmemiş diyarda olduğu gibi çocuklar toplumun içinde bulunduğu sefaleti en yalın hali ile görmemizi sağlıyorlar. Azap içindeyken bile hayat ile oyun oynamaları sokakları çocukluklarını yaşadıkları mekana çevirmeleri izleyenleri hem sarsıyor ve düşündürüyor.

Etsushi Kaminaga’nın sitesine gitmek için aşağıdaki fotoğrafı veya bu linki tıklayın. Laos’un kayıp çocukları bu bağlantıda.

Etsushi Kaminaga'nın web sitesi ekran kopyasi

Etsushi Kaminaga’nın web sitesi ekran kopyasi

Yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

Yorumlar

    • Oğlu karga saldırısına uğrayan ve belediyenin bir şey yapmayacagını anlayan bu arkadaşım, internetten “Kargalara Dikkat” yazılı levha fotoğraflarını indirip, lamine bastırmış ve kendisi parka koymuş

  1. Yavru, evini kaybetmiş, karga bulursanız evde besleyebilirsiniz (gözünüzü korumak kaydıyla). 3 haftada en yakın arkadaşınız olabilir, gayet akıllı ve komik bir hayvan. Omzunuzda papağan gibi gezer.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s