Japonya’nın en prestijli firmalarından biri daha Türkiye’de

Tıklayın yazılar posta kutunuza gelsin(üyelik bilgileri gizli tutulur)

Japonya’nın en prestijli markalarından biri olan akü üreticisi GS Yuasa, Türkiye’nin ikinci büyük akü imalatçısı İnci Akü Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye %50 ortak olduğunu açıkladı. GS Yuasa hem Türkiye’de, hem de Orta Doğu, Asya, Avrupa, Afrika’daki satış ve hizmet ağını genişletmek için 80 ülkeye ihracat yapan İnci Akü ile sermaye ortaklığına gidildiğini vurguladı.

GS Yuasa’nın satışları yaklaşık 2.2 milyar Dolar. Akü denince Japonya’da akla gelen ilk ve tek isim. Dünyanın üçüncü büyük akü üreticisi. Lityum-Iyon aküleri hem arabalarda hem de uçaklarda kullanılıyor. 2004 yılında Yuasa ve Japan Storage Battery firmalarının birleşmesinin ürünü. Teknoloji transferi yapabilecek bir firma.

Bu Türkiye için önemli bir M&A çünkü Toyota, Honda, Isuzu gibi araba üreticilerinin Türkiye’de fabrikaları olmasına karşın Bridgestone ile Lassa ortaklığı Brisa ile geçen sene 500 milyon dolarlık yatırım açıklayan Sumitomo Rubber dışında önemli bir araba yan sanayi firması bir türlü Türkiye’ye gelmiyordu. Oysa bir arabada 41.000 adet parça var. Yan sanayi ve onun getirdiği katma değer, teknoloji artı değeri Japonya’nın global bir oyuncu olmasında etken olan faktörlerdi.

GS Yuasa’nın bu kararı dikkat çekecek, yankı bulacaktır. Araba yan sanayi büyük üreticileri takip eder, birbirinin ne yaptığına bakar. Diğer yan sanayi firmaları geleceğe yönelik büyüme planlarında Türkiye’yi daha farklı bir gözle inceleyeceklerdir.

GS Yuasa 2007 yılında Mitsubishi Corporation ve Mitsubishi Motors ile Lithium Energy Japan adlı bir Joint Venture kurdu. 2009 yılında ise Honda ile Blue Energy adında bir JV kurdu.

Ancak bu Lityum-iyon akü piyasası henüz oturmadı. Elektrikli araba ve hibrid arabalarda kullanılıyor. EV yani elektrikli araçlar ise henüz sayıca çok azlar. GS Yuasa yeni alanlarda bu yatırımları yaparken ve teknolojileri geliştirirken, konvansiyonel arabalarda da pazarını büyütmek istiyor. Bu noktada kendine seçtiği stratejik partnerlerden biri Inci Akü oldu.

Geçen hafta Mitsubishi Corporation Çalık Enerji’ye 80 milyon dolarlık bir sermaye ile ortak olduğunu açıklamıştı. Bu hafta başı Pazartesi Japonya’nın en prestijli oteli Okura Türkiye’de Kapadokya’dan başlayarak bir oteller zinciri işletmesine girdiğini açıklamıştı.

Bu ay içinde başka haberler de gelecektir. Japon firmaları başka alanlarda da Türkiye ile ilgileniyorlar.

%50 sermaye girişinin fiyatlandırılması konusunda bir bilgi verilmemiş. Bugün bir başka M&A daha açıklandı. Tokyo Marine Fire Insurance Holding, sigorta şirketi, ABD’li HCC International şirketini 7 milyar Dolar’a satın aldığını açıkladı.

Konu ile ilgili Dünya gazetesinde de haber çıktı, tıklayın okuyun

10.6.2015

Yorumlar

  1. Elinize sağlık. Haberdar olmaktan memnun oldum.

    Bir ekleme; siteyi daha sade bir yapıya büründürmenizden memnunum ama iki kolonlu yapı, okumayı zorlaştırıyor, fotoğraflı yazılarda da küçük kalıyor sanki. Kişisel olarak Safari’nin “okuyucu” özelliği ile tek sütunda ve daha net okuyor olsam da paylaşmak istedim. Kolay gelsin.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s