Günün Fotoğrafı (27-Mayıs-2015)

Burası Kasumigaseki ile Hibiya semtlerinin arasındaki Hibiya Parkı’nın bir köşesi. Tenis kortların tam arkasında Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı(METI) var. Onun karşısı Dış İşleri Bakanlığı’dır ve etrafında diğer bakanlıklar konuşlanmıştır. Bir anlamda Kasumigaseki semti Ankara’daki “Bakanlıklar” bölgesi gibidir. Herhalde bu benzetmeye göre Hibiya Parkının Ankara’daki muadili de Güven Parkı oluyor.

Bu fotoğraf akşam üzeri çekildi, 18:00 civarı. Hava kararmaya başlamak üzere. Sahanın ışıkları yanmış. Bugün Tokyo için 31 dereceyi görecek deniyordu. Meteorolojiye göre 30.2 derece olmuş. Nem oranı düşük olduğu için çok rahatsız etmedi ama bu mevsime göre sıcak. 30 derecenin üstü “sıcak dalgası”(猛暑、”mousho” diye okunur) tanımına giriyor.

İnsanlar iş çıkışı park kortlarını doldurmuşlar gibi sanki. Tenis oynayanların arasında öğrenciler de var. Fotoğrafa girmediği için göremiyoruz ama benim hemen yanımdan sarmaş dolaş veya el ele tutuşmuş sevgililer geçiyor.

Kortlara yaslanmış beyaz gömlekli adam mesai arkadaşı ile konuşuyor. Belki beni de oyuna alın diyordur, belki de maç bitişi köşedeki cafede bir bira içelim diye teklif ediyordur. Kim bilir “gönderdiğim rapora baktın mı” diye iş ile alakalı bir şey soruyor da olabilir. O sırada parktan geçmekte idim. Ne konuştuklarını duyamadım.

Hibiya parkındaki tenis kortları

Hibiya parkındaki tenis kortları

İçinde “Hibiya Parkı” geçen yazılar

Gene Sonbahar Gene Tokyo“- Enfes sonbahar fotoğrafları ile, 8 Aralık 2013’de yazıldı

Tokyo’nun halk kütüphaneleri“- Hibiya kütüphanesi de var, 20 Ocak 2014’de yazıldı

Tokyo karlar altında“- Parktaki gölün donmuş fotoğrafları var, 9 Şubat 2014’de yazıldı

 

Üye olmak için burayı tıklayın

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s