Japon mühendisin intiharı

Üye olmak için burayı tıklayın, yazılar doğrudan posta kutunuza gelsin, internet sansürlense de okuyabilin (bilgileriniz gizli tutulur)

Önemli Not, 25 Mart 2015: Bu trajik olayın detaylarını öğrenebildim. Hayatına son veren Japon mühendise kaza sonrası kendi şirketinden gelen bir suçlama veya baskı olmamış. Kazadan kendini sorumlu tutmuş ve bu yükü taşıyamamış. Ayrıca yazacağım.

Yüksek lisans eğitimlerimden birini Japonya’da yaptım. Japon öğrenciler arasında şirketleri tarafından seçilip master yapmaları için gönderilen elit, gelecek vaat eden elemanlar çoğunluktaydı.

Bir gün, yörenin yerel bankalarından birinin mensubu olan bir öğrencinin trafik kazası geçirdiğini duyduk. Akşam yemeğe gitmişler. Alkol almış, dönüşte de hatırladığım kadarı ile bir kamyon ile çarpışmış. Kaza ölümle sonuçlanmadı ama öğrenci yaralanmıştı, hastaneye kaldırıldı. Kazanın soruşturmasında alkollü olduğu da ortaya çıktı. Kendisini tanımıyordum. Olayı duydum ve hatırladığım kadarı ile yazıyorum.

Japonya’da alkollü araç kullanmaya sıfır müsamaha gösteriliyor. Ağır cezası var. Ve bazen ceza sadece hukuk sistemi tarafından kesilmiyor.

Kaza yapan adamın bankasından mesai arkadaşları hastaneye ziyaretine gitmişler.

“Bizi rezil ettin” demişler.

“Senin yüzünden müşterilerin yüzüne bakamıyoruz” demişler.

“İnsan içine çıkamaz olduk” demişler.

“Neden yaşıyorsun ölseydin ya” demişler.

“Bir de iyileşip şirkete geri mi geleceksin?” demişler.

Bu veya buna benzer şeyler söylemişler. Oğlan dayanamadı hastane odasında kendini asarak intihar etti. Bu yolu seçmeseydi de zaten şirketten kovulurdu.

Evliydi ve bir çocuğu vardı sanırım.

İzmit Körfez geçişi inşaatındaki kaza

Dün bu okuduğunuz blogdaki trafik birden bire arttı. Normalin 3-4 katına çıktı. Yeni yazı da koymamıştım. Merak ettim baktım neden aniden aşırı ilgi gösteriliyor diye. Ziyaretçiler arama motorlarına Japon kültüründe harakiri ve intiharı arayan anahtar kelimeler yazarak ulaşmışlar siteme. “Seppuku (Harakiri) hakkında bilinmesi gereken 6 şey” başlığı ile bir yazım olmuştu. Japon mühendisin intiharını da bu vesile ile harakiriye karşı gelişen bu aşırı ve ani ilginin sebebini araştırınca öğrendim.

Olayın detaylarını bilmiyoruz. Merhumu boğazı ve bilekleri kesilmiş bir halde ve karnına bıçak saplanmış durumda bulmuşlar. Ayrıca vücudunda çok sayıda kesik varmış. Belli ki büyük bir bunalımdan geçmiş ve kendine işkence etmiş. Bir mühendisin başına gelebilecek en kötü şey yaptığı yapının kendi ihmalinden dolayı yıkılmasıdır. Bu durumu kabullenememiş.

Gene de yukarıda yazdığım türden bir senaryo da olmuş olabilir. Merhumu bunalıma mesai arkadaşlarının tepki ve acımasızlığı sürüklemiş olabilir.

Köprüyü yapan IHI firması mühendisliği ile gurur duyan, geri kalmış ülkelerin kalkınmasına ve yaşam standardlarının iyileşmesine ileri teknoloji ürünü yapılar yaparak katkıda bulunması ile övünen bir şirket. İzmit Körfez geçişi projesini de bu şekilde lanse ediyorlar (burayı tıklayın Japonca web sayfasını okuyun).

Ayrıca IHI ile Türkiye’nin geçmişe uzanan bir ilişkisi de var. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile Haliç Köprüsünü de IHI yaptı.

Türkiye ile bu denli içli dışlı, mühendislik derecesi ile bu kadar gurur duyan bir şirket için böylesine büyük bir kaza prestij kaybı, ve utanç sebebi olur. Özellikle şantiyede olan ve Türk mühendisler ile beraber iş tutan Japonlar için.

Neler oldu bilmiyoruz belki de öğrenemiyeceğiz. Kablonun hangi sebepten koptuğunu kazanın sebebini bilmiyoruz.

Japonya’da haber olmadı

Japon mühendisin trajik ölümü Japonya’da takip ettiğim kadarı ile haber olmadı. Bir iki blogda Türk gazetelerinden derleme olarak çıktı o kadar.

Günün en önemli haberi “Sakura” diye bilinen kiraz çiçeklerinin açılma mevsiminin resmen başladığı idi. Normalden üç gün önce başlamış bu sene sakura mevsimi.  Japonlar bu kazayı bilmediler, öğrenmediler.

Tunus’da katledilen Japonlardan biri Türk Kültürü uzmanı 

Akşam saatlerinde haberler geçen hafta Tunus’daki IŞİD baskınında ölen üç Japon’un naaşlarının Tokyo’ya getirilmesini verdi. Ölenlerden 22 yaşındaki Haruka Miyazaki 9 Mart’da üniversiteden mezun olmuş. Türk kültür ve medeniyeti okumuş. Son sınıf tezini de Türk Mutfak Sanatı ve Türk Yemekleri üzerine yapmış. Tunus’a annesi ile beraber gitmiş.

IŞİD tarafından katledildiği Tunus’u büyük bir olasılıkla Kuzey Afrika’daki Türk kültürünün izlerini görmek için ziyaret ediyordu. Saldırıda anne kız hayatlarını kaybettiler.

not1: Yazının giriş bölümünde verilen dialog varsayıma dayanmaktadır

not2: Kapak fotoğrafı internetten alınmadır, doğruluğunu teyid etmedim. 

 

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s