Bu Japonları Kurtarın!

Üye olmak için burayı tıklayın. Yazılar posta kutunuza gelir (üyelik bilgileri gizli tutulur).

Naito'nun tweeti

Naito’nun tweeti

Yukarıdaki iletiyi gönderen kişi Kyoto’daki Doshisha Universite’sinde Islam Dünyası araştırma ve öğretim görevlisi olan Masanori Naito. Sosyal medya üzerinden twitter kanalı ile  Türkçe olarak geçmiş. IŞİD’in elinde rehin tutuğu ve bir saate kadar istenen fidye ödenmediği takdirde infaz edilecek biri Müslüman iki Japon vatandaşını kurtarmak için Türkiye’den yardım istiyor.

Daha önce de gazetelerde Türkiye’nin rehine krizinde arabuluculuk yapabileceği haberleri yayılmıştı.

Bizim IŞİD’le ne alakamız var, neden Türkiye ve Türklerden böyle bir istekte bulundu bilmiyorum. Belki geçen yaz rehin alınan Musul başkonsolosu ile 48 Türk vatandaşını kurtarabildiği için, belki de bölgede süregelen trajedide evsiz kalan 2 milyon Suriyeli mülteciyi kabul ettiği ve insani yardım yaptığı için.

Bildiğim şu: Japonya üç gündür bu olayla kaynıyor. Daha önce de Orta Doğu’da terör olayları sonucu hayatını kaybeden Japon vatandaşları oldu ancak bu kez biraz daha duyarlılar çünkü rehinlerden birinin Müslüman bir Japon olduğu söyleniyor. Hayata tutunmaya çalışan birisi. Diğer tutsak ise O’na yardı etmeye gelmiş bir gazeteci.

Dün IŞİD’i bilen ve hatta içerden kaynağı olan bir üniversite profesörü ve bir gazetecinin  basın toplantıları oldu. Tsuneoka adlı gazeteci, tutsaklardan bir tanesinin, Haruna Yukawa’nın Müslümanlığı seçen bir Japon olduğuna şahitlik etti.

Haruna Yukawa’nın inişli çıkışlı bir yaşamı olmuş. Medya raporlarına göre kurduğu şirket iflas etmiş, hayattaki tek dayanağı eşi kanserden vefat edince bunalıma girip intiharı denemiş. Kaderin tokadını defalarca yemiş. Sonra Irak ve Suriye bölgesine gitmiş. Kimisi onun için silah tüccarlığı yapmak istiyordu diyor. Facebook profili kesin bir bilgi vermiyor. Belli ki bölgedeki trajediyi görünce ve belki de yardım edebildiğini fark edince yaşamına yeni bir gaye buldu. Eğer müslüman olduğu gerçek ise kendine eskisi ile farklı bir hayat çizdi denebilir.

Kenji Goto ise freelance gazeteci. Haruna Yukawa ile Irak’ta tanışmış. Aslında rehine olmasına gerek yoktu çünkü savaş durumlarına alışkın tecrübeli bir muhabir. Ama Yukawa’nın yakalandığını duyunca ona yardım edebileceğini düşünerek tüm riskleri göze almış ve Suriye’ye girmiş.

Bu sabah Goto’nun annesi bir basın toplantısı düzenledi. Oğlunun islam düşmanı birisi olmadığını sadece arkadaşına (Yukawa’ya) yardım edebilmek için gittiğini, yeni doğmuş bir bebeği olduğunu göz yaşları içinde anlattı. Tüm dünya televizyonlarında yayınlanan ricasında “Eğer oğlumu geri getirecekse kendimi feda etmeye hazırım” dedi.

Kenji Goto'nun annesi bu sabah (foto: FCCJ)

Kenji Goto’nun annesi bu sabah (foto: FCCJ)

İki Japon, memleketlerinden 9000 km uzakta kendileri ile alakalı olmayan bir savaşın içinde son saatlerine giriyorlar.

Arkada gözü yaşlı insanları ve şaşkın bir ulus bırakarak.

Umut var mı?

Rehineler hakkında dünkü yazım için burayı tıklayın

 

Yorumlar

  1. “Japonya son yıllarda Islam’a ve Müslümanlara daha fazla yakınlaşmaya çalışıyor. Çin tarafından Uygur Türk azınlığa yapılan zulmü ciddi protesto eden tek Japonya var. Havaalanlarında mescid düşünülüyor, helal gıda satan yerler açılıyordu.” bilgisini mutlaka bütün Türkiye ve bütün Müslümanlar bilmeliler. Bu olayda bile arkadaşı için gözünü kırpmadan canını tehlikeye atarak yardıma koşan Japonların çok asil karakterini gösteren örnek davranışlar var. Türkiye olarak, Türk hükümeti olarak bu iki Japon vatandaşının sağ olarak kurtarılması, serbest bırakılması için her türlü gayret gösterilmeli ve olumlu sonuç alınmaya çalışmalıdır.

    Zaten Türkiye’de ki yazılı ve görsel medyadan takip edebildiğim kadarıyla Haruna Yukata, Kenji Goto’nun serbest bırakılması ve sağ olarak Japonya’ya dönebilmesi için Türk Hükümeti’nin ve özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın bütün imkanları ile mümkün olabilen her kanaldan temaslarda bulunmakta ve gayret sarf etmektedir. Bütün bu çabaların olumlu sonuçlanmasını bütün kalbimle diliyorum. Allah yardımcıları olsun.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s