Japon başbakanının 2. orta doğu çıkarması

Japonya Bülteni’ne üye olmak için burayı tıklayın

Japonya başbakanı Abe 24 Ağustos Cumartesi günü 3 Orta Doğu ülkesi Bahreyn, Katar, Kuveyt ile Doğu Afrika’daki küçük Cibuti Cumhuriyeti’ni kapsayan resmi dış gezisine başladı.

Bu gezi başbakanın 8 ay içinde bölgeye yaptığı ikinci dış gezi. Daha önce Mayıs ayında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’ye gitmişti. Hatta o ziyarette sayın başbakanımız kendisinden Tokyo’nun olimpiyat yarışından çekilmesini sağlamasını talep etmişti.

Neden gidiyor Abe bu bölgeye bir önceki gezisinin üstünden daha üç ay henüz geçmişken?

Birinci hedef ekonomik ve uluslararası ilişkileri geliştirmek. Başbakana 50 kişilik bir işadamı gurubu eşlik ediyor. Petrol, ve enerji kaynakları açısından Japonya için hayati önem taşıyan Orta Doğu’da Japonya için “Top Sales” yapmaya gidiyorum diyor Abe.

Daha önce de yazmıştım, adını verdiği Japonya’nın ekonomik politikalarının (Abenomiks) uluslararası ayağının zayıf halkası, içinde Türkiye’nin de bulunduğu orta doğu, güney batı asya, Rusya, ve Latin Amerika. Burada 3000 Japon şirketi var ama henüz kayda değer bir varlık gösterememişler. Abenomiks, bu bölgeden büyüme bekliyor.

Çin ve ASEAN ülkelerinde konuşlanmış 30,000 Japon şirketi istenen düzeyde faaliyet gösteriyor ama yukarıdaki geniş bölgede yoklar. Kore ve Çin şirketlerine yeniliyorlar.

Peki ya Cibuti? Ne alaka? Ayrıca, Cibuti Cumhuriyeti nerede?

Birinci neden Somali korsanlarına karşı mücadele etmek için işbirliği etmekmiş. Japon haber kanalı NHK böyle diyor.

Bir diğer neden ise olimpiyatlar.

Bu dörtlüden Bahreyn hariç hepsi Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’inde üye bulunduruyor. 13 gün sonra 2020 Yaz Olmipiyatlarının yapılacağı şehri seçmek için oy kullanacaklar. Cibuti Cumhuriyeti’nin de IOC de bir üyesi var.

İstanbul, Tokyo ve Madrid ile beraber olimpiyatlara talip oldu. Son viraja girilirken Japonya başbakanı bayrağı eline aldı Tokyo’ya tam destek veriyor.

Şöyle diyor Başbakan NHK televizyonuna : “Karar gününe iki hafta kaldı, ziyaretimde 2020 olimpiyatları Tokyo’ya mesajını vereceğim”.

Ne dersiniz Katar, Kuveyt ve Cibuti Cumhuriyeti, sizce kime oy verir?

Oylamaya 101 üye katılacak

2020 olimpiyatlarının evsahibi 101 üyenin gizli oyları ile belli olacak.

İsviçre 5 üye ile en kalabalık grup. Onu 4 üye ile İngiltere izliyor.

Avusturalya, Çin, Italya, Fransa, Rusya, ABD, ve İspanya’nın 3’er üyeleri var. Madrid aday olduğu için İspanyol üyeler oy kullanamıyacaklar.

Ukrayna, Güney Kore, Yeni Zellanda, İrlanda, Almanya, Finlandiya, Küba, Belçika ve Kanada’nın 2 üyeleri var. Ancak Belkçika’nın bir üyesi başkan olduğu için oy kullanmayacak.

Kalanlar ise Arjantin, Aruba, Avusturya, Barbados, Brundi, Belçika, Taiwan, Colombia, Danimarka, Cibuti, Mısır, Fiji, Gambia, Yunanistan, Guatemala, Hong Kong, Macaristan, Hindistan, Endonezya, Israil, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malezya, Meksika, Monako, Fas, Namibya, Hollanda, Nijerya, Kuzey Kore, Norveç, Umman, Pakistan, Panama, Peru, Polonya, Puerto Riko, Katar, Saint Lucia, Senegal, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Güney Afrika, İsveç, Suriye, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Urugay, Zambia, ve Zimbabwe. Bu guruptaki her ülkenin birer temsilcisi var.

Sonuçlar 13 gün sonra.

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s