Uluslararası Olimpiyat Komitesinden Tokyo’ya uyarı

Son Güncelleme (30 Nisan) — Tokyo valisinden 108 derecelik çark, “hata ettim özür dilerim” (en son paragrafta)

Japon Nikkei gazetesinin Kyodo haber ajansına dayanarak verdiği habere göre Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Japonya’yı üstü kapalı bir şekilde uyardı. Tokyo belediye başkanı Naoki İnose New York Times gazetesine verdiği mülakatta Türkiye ve İstanbul için nezaket sınırlarını zorlayan ve hakaret içeriği de taşıyan sözler sarfetmişti. IOC, mülakatın içeriği tam anlaşılmasa da aday kent yöneticilerini seçim süreci boyunca kurallara uymaya davet ederek üstü kapalı şekilde Inose’yi kınadı.

İnose sözlerinin yanlış tercüme edildiğini ve çarpıtılarak verildiğini ileri sürerek suçu New York Times gazetesine attı.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

İnose’ye uyarı haberinin İngilizcesi için burayı tıklayın

İnose’nin sözlerini bloglarda ilk kez Japonya Bülteni duyurmuştu. Detayları için burayı tıklayın.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Tokyo Olimpiyatları Komitesi halka ilişkiler müdürü Suzuki belediye başkanının sözleri için ” böyle bir haberin çıkması çok talihsizlik oldu, kurallara uymalı, rakiplerimizin yetersizlikleri hakkında karşılaştırma veya eleştiri yapmamalı, onlara saygı göstermeliyiz” dedi.

New York Times makalesinde yazılanların doğru olmadığını, sözlerinin tercüman tarafında  yanlış ve hatalı aktarıldığını ileri sürerek, hakarete varan laflarını önce sahiplenmeyen Tokyo valisi Inose, Nikkei’nin 30 Nisan günkü haberine göre hata yaptığını kabul ederek özür diledi.  Kendisini bekleyen gazeteciler ordusuna “Uygunsuz sözler sarfettim, bu nedenle özür dilemem icap eder. Durumu düzeltmek istiyorum” diyen Inose “söyleşinin sonunda İstanbul ile ilgili bir soru soruldu ben de kendimi cevap vermek zorunda hissettim” dedi.

Ortada tercüme hatası falan yok. Ben Japoncasını da okudum. O sözler söylenmiş. Ayrıca, sayın vali özür diliyor ama bunu “Tokyo’nun olimpiyatları kazanma şansına zarar vermemek için yapıyor” gibi bir hava var bugünkü sözlerinde. Samimi bir özür değil bu. Verdiği zararı sınırlamaya çalışıyor (“damage control”) gibi geliyor bana. Yazık.

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s