Bütçe kısıntıları ABD kuvvetlerinin uluslararası kriz noktalarındaki “hazır” durumunu etkileyebilir

1 mart günü ABD bütçe açığını kontrol altına almak ve mali disiplini sağlamak için sessiz sedasız kemer sıkmaya başladı. Bu tarihte, Ağustos 2011’de kabul edilen Bütçe Kontrol Yasası’nda emredilen ve on yılda toplam 1.2 trilyon dolarlık bir tasarruf öngören otomatik kesintiler devreye girdi.

2013 yılının payına, 42 milyar doları savunma harcamalarından gelecek 85 milyar dolarlık bir tasarruf düşüyor.

Yabancı dilde “Sequestration” denilen otomatik bütçe kesintilerinin açıklaması için –> bu bağlantıyı tıklayın (ingilizce)

“Hazırlılık” etkilenir

Savunma bütçesiden yapılacak bu kesintilerin ABD ordusunun herhangi bir aciliyet karşısındaki cevap verme kabiliyetini ve “hazır olma” durumunu etkileyeceği askeri kaynaklar tarafından dile getirildi.

Pasifikteki savunma konseptini etkileyecek, Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgedeki savunma konseptini de etkileyebilir.

Japonya’daki ABD kuvvetlerinin komutanlığını yapan Korgeneral Sam Angelella”hazır olma durumumuz zarar görebilir” diye görüş bildirdikten sonra, “bir günde hesaplarımızdaki para sıfırı tüketmeyecek, ama bir kriz anında önceliklerimizi ayarlamak zorunda kalacağız” dedi ve ekledi “şu anda bana bildirilmiş herhangi bir emir yok, dolayısı ile durumumuzda bir değişiklik de yok ama haftaya farklı olacak”.

ABD nin Japonya ile arasında “Savunma İşbirliği Anlaşması” var. Japonya’ya gelecek tehditlere ABD, Japon Savunma Güçleri ile beraber koordineli olarak müdahil olur. Ayrıca Japonya’ya yapılan bir saldırı ABD’ye yapılmış sayılır ve cevap görür.

Bir anlamda Japonya’nın savunmasını ABD üstlenmiş durumda.

Japonya’nın değişik yörelerinde ABD’nin kara, hava ve deniz üsleri var. Toplam 36,000’i asker, 50,000’e yakın savunma personeli çalışıyor bu üslerde. Bir de bunların aileleri var.

Bu askeri güce Korgeneral Sam Angelella komuta ediyor. Bu göreve yaklaşık 7 ay önce iki yıl için atandı.

Aktif F16 pilotu

Korgeneral Angelella havacı. Aktif bir F16 savaş pilotu. Yaklaşık 200 saati Irak’da icra edilen 3,000 saatden fazla görev uçuşu yapmış. Subaylık kariyeri süresince daha önce bir kaç kez Japonya’da konuşlandırılmış. Halen Japonya’daki ABD kuvvetlerinin komutanlığının yanısıra Yokota’da bulunan 5. Hava Üssü’nün de komutanı.

Korgeneral Sam Angelella, Japonya'daki ABD Kuvvetleri Komutanı

Korgeneral Sam Angelella, Japonya’daki ABD Kuvvetleri Komutanı

7 ay önce görevi devraldığı zaman Japonya ile Çin arasındaki askeri gerilim doruk noktasına çıktmıştı. Ardından Kuzey Kore geçen Aralık ayında uzun menzilli füze denemesi, Şubat ayında da yeraltında bir nükleer bomba denemesi yaptı.

Bütün bunlar bölgedeki gerilimi ve sıcak çatışma olasılığını artıran faktörler.

İkili ve üçlü (Japonya, Güney Kore, ABD) işbirlikleri ile askeri açıdan gelebilecek bir tehdide karşı alarm durumundalar.

ABD üslerinin varlığı Japon halkı ile arasında bir gerilim kaynağı

Korgeneral Angelella’nın göreve  geldikten sonraki ilk icraatlerinden biri Japonya’da bulunan tüm ABD askeri personele saat 23:00-05:00 arası dışarı çıkma yasağı koymak oldu. Geçen sene Okinawa’da iki piyade yerel halktan kadınlara sarkıntılık etmekten hakim önüne çıkarılmıştı. Bu tip durumları önlemek için dışarı çıkma yasağı koydu herhalde.

Ardından Okinawa’da MV22 Osprey uçaklarının konuşlandırılması sorununa el attı ve sonuda Japon hükümeti ile bir anlaşmaya varıldı.

Bilmeyenler için kısaca hatırlatayım bu uçaklar askeri birliklerin lojistik etkinliğini ve duruma müdahele kabiliyetini artırıyor. Korgeneral Angelella “iki katı yük alabilen, üç kat daha hızlı, ve dört katı mesafe katedebilen vasıtalar” diye tanımlıyor. Ancak Japonlar Osprey’leri emin bulmuyordu. Deneme döneminde ve operasyonlarda düşenler oldu. Bu nedenle gösteriler protestolar yapılmıştı.

MV22 Osprey (Kaynak AP)

MV22 Osprey (Kaynak AP)

Çin ile sorunlar diyalog yolu ile çözülmeli

Bölgedeki risk faktörlerinin başında Japonya ve Çin arasında bir süredir devam eden gerginlik geliyor. Bu durum Ocak sonunda bir çin savaş gemisinin uluslararası sularda silahlarını bir Japon muhribine kitleyerek ateş durumuna geçtiğinin bildirilmesi ile ufak çapta bir krize dönüşmüştü.

Çin böyle bir olay olduğunu reddetti. Ama Korgeneral Angelella’nın bu konuda bir şüphesi yok.

“Eğer Japon generaller bir beyanda bulunuyorsa o doğrudur” diyor. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı elektronik verileri görmüş ve teyid etmiş.

Japonya, Deniz Kuvvetlerine ait bir sahil koruma muhribinin Çin savaş gemilerince taciz edildiğinı açıklamıştı.

Bu tip gelişmeler bölgede istikrarın sürdürülmesine katkıda bulunmuyor

Olaylar her an eskale olabilir, bir “kaza” vuku bulabilir.

Korgeneral Angelella, Japon muhribinin ve Japon Savunma Bakanlığının konuyu profesyonelce idare ettiğine dikkat çekerek, eğer hedefteki gemi bir Amerikan gemisi olsaydı ne olurdu sorusuna da “her iki taraf birbirinin ne yapabileceğini çok iyi biliyor. Görevimiz işin o noktaya gelmesini önlemektir” diye cevapladıktan sonra “Japonların verdiği reaksiyon doğru olanıdır” diye de ekliyor.

Yokotsuka Askeri Üssünden hareket eden ABD Deniz Kuvvetlerina ait bir muhrip

Yokotsuka Askeri Üssünden hareket eden ABD Deniz Kuvvetlerina ait bir muhrip

Bu açıklamalarda bir nokta dikkatimi çekiyor. ABD’nin Japonya ile olan savunma anlaşmasından doğan yükümlülükleri var ve eğer Çin Japonya’nın idari kontrolü altında olan Senkaku Adaları’na askeri bir operasyon düzenler ise bu yükümlülükler devreye girer.

Ama ABD’li yetkililerin daha önceki açıklamalarında “sorunun diyalog yolu ile çözülmesi” konusunda telkinleri olmuştu. Aynı şeyi Korgeneral Angelella’da yaptı. Her iki tarafta sorunu diyalog ile diplomatik yollardan çözmelidir dedi.

Benim yorumuma göre bu şu demek, ABD Senkaku Adaları üzerinde Japonya’nın hükümranlık hakkı olmayabileceğini dolaylı yoldan kabul ediyor.

Eğer Çin adalara bir askeri operasyon düzenlerse karşısında bizi bulabilir diyor. Bu nedenle aranızdaki soruna beni karıştırmayın diyor. Yani ortada bir “sorun” olduğunu dolaylı yoldan teyid ediyor.

Japonya’ya göre ise bir sorun yok. Senkaku Adaları Japonya’nın hükümranlığı altında.

.

Türkiye bu sorunu iyi analiz etmeli

Türkiye “Şanghay Beşlisi”ne katılma olasılığını gündeme getirdi. Aynı zamanda Japonya ile olan ilişkilerini de derinleştirmek istiyor.

Japon-Çin ilişkilerinin bundan sonra alacağı yol Türkiye -Çin, ve Türkiye-Japonya ilişkilerini de etkileyebilir. Senkaku Adaları sorunu ve Çin’in Pasifik stratejisi ile Pasifikteki askeri ve diplomatik güç dengeleri bu bölgede iş yapmak isteyen işadamlarımız, siyasetçilerimiz, ve dışişleri bürokratlarımız tarafından iyi analiz edilmeli.

Sizce ediliyor mu?

Yeni Japon Anayasası riskleri artırırmı?

Ben kendi payıma eğer planlanan anayasa değişiklikleri parlementodan geçer ve halk oylamasında kabul edilirse eskiye oranla daha aktif hale gelebilecek Japon askeri varlığının, Pasifik’te bir sıcak çatışma olasılığını artırıp artırmadığı konusundaki görüşlerini sordum.

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti 1947’de yapılan anayasayı değiştirmek istiyor. Önerilen değişiklerin arasında meşhur “Harbden Feragat” maddesi de var (9. madde). Ayrıca Anayasa’nın giriş kısmı da tamamen farklı olarak kaleme alınıyor. Yeni anayasa Japon silahlı kuvvetlerinin Pasifikde ve diğer uluslarararsı noktalarda aktif bir rol alması için gerekli hukuki altyapıyı hazırlayabilir.

Bu konuda daha önce yazdığım yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Benim şahsi görüşüm, askeri açıdan eli-kolu bağlanmamış bir Japonya’nın ABD’nin bölgedeki etkinliğini artıracağı yolunda.

Bir örnek vermek gerekirse, Japonya’ya yardıma gelen bir ABD gemisi Japon karasularının dışında saldırıya uğrarsa Japonya kendisine yardıma gelemiyor. Sanırım mevcut anayasa bunu engelliyor.

Bu tip kısıtlamaların kaldırılması bölgedeki askeri güçlerin manevra kabiliyetini artırabilir. Öte yandan Japoya’nın militarist bir yörüngeye girmesinden korkan komşularını kızdıracaktır.

15 yıldan beri Japon Savunma Güçleri ile beraber eğitim yaptığını vurgulayan Korgeneral Angelella’ya göre Japon Silahlı Kuvvetleri Japonya’yı koruyabilecek güçte. Ayrıca ABD kuvvetleri ile Japon kuvvetleri arasında kusursuz bir eşgüdüm var. Her türlü bilgi hemen paylaşılıyor. Bu durum muhafaza edildiği sürece Japonya’nın savunması ve bölgede asayişin sağlanmasında bir sorun çıkmaz.

Japon silahlı kuvvetlerinin giderek artan insiyatif alma olasılığı, Çin ile gerilimi artırabilir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde piyasaları ve siyaset gündemini bu haberler meşgul edecektir.

Japonya’nın bir ordusu yok. Koruma Güçleri (Self Defense Force) var. Dünyanın altıncı büyük askeri harcamasını yapıyorlar.

Bütçe kesintileri nasıl etkileyecek

Japonya’daki ABD güçlerinin komutanı Korgeneral Angelella ‘nın geçen hafta FCCJ‘de yaptığı toplantıdaki izlenimlerimi “bütçe kısıntıları” konusuna yeniden değinerek bitirmek istiyorum.

Bu konu Türkiye’de çok fazla haber olmadı. Oysa çok sık konuşulan “mali uçurum” un bir parçası.

Belki de Mart sonuna kadar ABD’li politikacıların bir anlaşmaya vararak kesintilerin tamamının devreye sokulmadan erteleneceği beklentisi var.

Tasarruf tedbirleri etkisini Nisan Ayının ikinci haftasından itibaren göstermeye başlayacak.

‘Hazır olma durumumuz etkilenecektir” diyor Japonya’daki ABD kuvvetlerinin komutanı. Fakat dramatize etmiyor. “Benim görevim buradaki pozisyonumuzu muhafaza etmektir. Eğer fonlar ve kaynaklar kısıtlanırsa bu görevi kısıtlı kaynaklarla da yaparım” diyor. Öncelikler değişecekir.

Kesintiler askeri personelden ziyade Savunma Bakanlığı bünyesindeki sivil personeli etkiliyor. %20 düzeyinde bir tasarrufa gidilecek. Gemilerin, uçakların bakımı ve saire gibi hizmetlerin aksaması olası.

Kamu hizmetlerinde de harcamalar tırpanlanacak. Bu sene 85 milyar dolar toplam. Ekonomiye etkisi olacaktır.

Bu konu Mart sonuna doğru yeniden alevlenecektir.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s