Çin’deki hava kirliliği kriz düzeyini geçti, Tokyo’ya ulaştı

Sabah evden çıktıktan 15 dakika sonra hanımdan bir mesaj geldi, “mutlaka maske tak, hem polenler uçuşacak hem de PM2.5 olacakmış havada”

PM 2.5 bugünlerde Japonya’nın korkulu rüyası.

Çin’deki hava kirliliği sonucu atmosfere salınan mikro parçacıklara verilen ad. 2.5mikrometre (0.0025 milimetre) boyutlarındaki kömür tozları.

Saç telinin 30’da 1’i inceliğinde, akciğerlerde toplandığı zaman astımdan kansere kadar bir çok hastalığa neden oluyor. Tüm televizyonlarda PM. 2.5 tozları Japonya’ya ulaştı, ulaşabilir diye yayınlar vardı bir süredir.

Hava temizleyici klimalar, filtreler, ağız ve gaz maskesi satışlarını etkilemeye başladı.

Televizyonda PM 2.5 anlatılıyor. Sağdaki boruya benzeyen şekil insan saçı, soldaki beyaz daire içine alınmış PM2.5 partikülleri büyütülmüş

Televizyonda PM 2.5 anlatılıyor. Sağdaki boruya benzeyen şekil insan saçı, soldaki beyaz daire içine alınmış PM2.5 partikülleri büyütülmüş

Çin’den değil Japonya’dan bahsediyorum.

Çin’de durum vahim. Bugün Business Insider‘da aşağıdaki fotoğraf vardı. Sol taraf bugünkü havayı gösteriyor. Kirlilik ve toz fırtınasından 300 metreden yüksek bina bile seçilmiyor. Sağdaki fotoğraf aynı yer 6 hafta önce.

Pekin de bina, bugün (sol) ve 6 hafta önce (sağ) (Kaynak Sinocism)

Pekin de bina, bugün (sol) ve 6 hafta önce (sağ) (Kaynak Sinocism)

Çinli yetkililer bugüne kadar hava kirliliği ile ilgili bilgileri “devlet sırrı” diye açıklamıyor, kimseyle paylaşmıyorlarmış. Ama anlaşılan minare artık kılıfa sığmıyor.

Pazar günü Pekin (Foto: Xinhua)

Pazar günü Pekin (Foto: Xinhua)

Çin hakkında günlük haber veren Sinocism Newsletter’i bir kaç gün önce çevre kirliliğinin saklanamaz boyutlara ulaştığını, bazı yerlerde “kanser köyleri oluştuğunu” yazdı.

Normal su  bile kullanılamaz duruma gelmiş. Yiyeceklerde ve toprakta zehirli maddeler birikmiş.

Tokyo’da hava açık ve güneşli idi bugün ama gerçekten genzim yanıyordu ve havada bariz bir pus ve kirlilik vardı. Çin’den gelen kirli hava olsa gerek.

Sağlıklı bir durum değil.

Gelecek  yazılar

Önümüzdeki 7 gün içinde şu beş  konuda bloga yazı koyacağım.

1. Japonya’da Türklerin nasıl bir imajı var? Türklerle evlenen Japon hanımlar. Suç oranları v.s.

2. Burada yaşayan Türkler Japonya’yı nasıl görüyor. Bana bir link gösterildi. Kısa bir yorumum olacak.

3. Alternatif enerji- 27 Şubat – 1 Mart arası PV Expo fuarı var. Asya’daki en büyük güneş enerjisi ve çevre teknolojileri fuarı. Japonya’daki ve dünyadaki yenilenebilir enerji durumuna bu fuardan izlenimlerle beraber bir bakacağız.

4. Japonya’daki ABD askeri gücünün komutanı General Sam Angelella ile FCCJ’de bir söyleşimiz oldu. Japonya savunması, üsler, ve dış tehdit konusunda son gelişmeleri değerlendirdik.

5. Japonya’daki son Judo skandalını masaya yatıracağız (röportaj)

Yorumlar

  1. Japonya’da Türklerin nasıl bir imajı var? Türklerle evlenen Japon hanımlar. Suç oranları v.s. bu konuyla ilgili yazınıza nasıl ulaşabilirim acaba?

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s