[Japonya’dan kısa, 22 Ekim] Çin ne kadar büyüdü, Adalet bakanının mafya ilişkileri, Japon ihracatı çöktü, Toyota evleri ışıklandırıyor

“Japonya’dan kısa kısa”  Japonya ve Asya Pasific bölgesindeki haberleri özetler. 

Yazı veya yorum yaparak bloğa katkıda bulunmak istiyorsanız burayı tıklayın .

Eyvah Çin büyüdü

Yedi yaşında bir oğlum var. Kerata yaz ayları gelince fasulye ağacı gibi uzuyor. Haftada 1 santim. Her 4-5 günde bir odasının duvarına monte ettiğimiz dikey cetvel ile boyunun ölçüsünü alıyoruz. Oğlumun çok hoşuna gidiyor bu iş çünkü cetvelin skalası 10 santim aralıklarla sevimli hayvanlara bölünmüş. Afacan geçen sene penguenlikten ördekliğe terfi etmişti. Bu yaz gözümüz aydın kirpi oldu. Bir sonraki seviye tilkilik.

Yaz bittiğinden beri büyüme hız kesti. Neredeyse 1 aydır aynı düzeyde. Hoşuna gitmedi. Bir sene beklerse yeniden boy atmaya başlayacak  kısmetse ama çocuk işte sabırsız.

Tıpkı Çin ekonomisini yorumlayan ekonomistler gibi bizim velet da sürekli hızlı büyüme istiyor.

Daha doğrusu Çin ekonomisini yorumlayanlar da çocuk gibi demeliydim. Devamlı yüksek büyüme bekliyorlar. Geçen üç aylık dönemde Çin tahminen %7.4 genişledi diye ekonomiyi kötü görüyorlar çünkü hükümetin tahminleri daha yukarıda imiş. Ortalama görüş Çin’de durgunluk var ama daralmanın bittiğini bundan sonra alınan önlemlerle yeniden canlanma geleceği yönünde.

Bazı piyasa ekonomistlerin işi bu. Normal haberi kötü gibi verip sonra iyi olduğunu müjdelemek. Her rakkamın ardından sansasyon yaratacak tahminlerde bulunmayı seviyorlar. Basın prim veriyor bu yorumlara çünkü. Gazeteciler okuyucuya panik hissi aşılayan ve hemen bir şeyler yapma dürtüsü uyandıran haber göstermek istiyorlar. Daha fazla okunuyor bu tip yazılar. Okuyucu kafayı yemeğe meraklı. Normal haber tıklanmıyor. Köpek insanı ısırırsa olmuyor, illa ki insanın köpeği ısırması gerek. Eğer gerçek farklı ise sanki öyleymiş gibi bir his verilsin ki haberler okunsun.

Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi. 2011 yılı GSYIH miktarı nominal 7.3 trilyon Dolar. Bu ekonominin %7.4 büyümesi ilaveten 540 milyar dolar değer yaratması demek. Bu az bulunuyor.

Eğer Çin %8 genişlerse 584 milyar dolar ilave değer yaratacaktı. Aradaki fark 48 milyar dolar. Bunun bir de çarpan etkisi var. Beklentilerden 48 milyar doları kısmak toplamda daha da fazla bir negatif etki yaratabilir ve makina ve sabit sermaye yatırımında daralma olarak hissedilir. Komatsu, Caterpillar gibi şirketlerin hisseleri bu yüzden düşüyor.

Ama gene de 7.3 trilyonluk bir ekonominin %7.4 büyümesi çok iyi. Çin dünyanın motoru olmaya devam edecek ama biz sadece firtına ve felaket tahmin eden ekonmistlerin yorumlarını göreceğiz. Diğerleri sıkıcı bulunduğu için haber olmuyor. Bölyece alınan  yüzbinlerce dolar maaş da hak ediliyor herhalde.

Çin’de Kasım ayı başında Komünist Parti Kongresi var. Önümüzdeki 10 yıl süresince ülkeyi yönetecek liderler seçilecek. Hazırlıklı olun.

Japon Adalet Bakanı meğer Mafya sempatizanı imiş

Japonya son dört gündür yeni bir skandal ile çalkalanıyor. Kabineye üç hafta önce giren yeni Adalet Bakanı, Yakuza diye bilinen Japon mafyası ile bir zamanlar içli dışlı imiş.  Cuma günü baskılardan bunalan bakan hastaneye yatmıştı (Japonya’da bir skandal ortaya çıkınca hedefteki kişinin hastaneye yatması olağan bir durum). Bu sabah Nikkei gazetesinin internet sitesinde istifa dilekçesini başbakana gönderdiği haberi çıktı. “Adalet” ile “Mafya” kavramlarını yan yana düşünmek çok zor. İstifa doğru olmuş. Ama nasıl böyle birisi kabineye girdi o da ayrı bir soru. Hükümetin başı ağrayacak gibi.

Japon ihracatı kan kaybediyor

Dün açıklanan rakkamlara göre bu Eylül ayında Japonya’nın ihracatı yıllık %10 seviyesinde düşüş kaydetmiş. Ekonomistlerimiz %9.6 daralmasını bekliyorlardı. Haber kötü. Geçen ay Çin ile Japonya arasındaki sürtüşme bir çok firmanın fabrikayı kapatıp üretimi durdurmasına yol açmıştı. Araba üreticileri %50’lere varan kayıplar yaşadılar. Toyota bu seneki toplam üretiminin bu nedenle hedeflediği 10 milyon arabadan daha az olacağını düşünüyor. Giderek artan petrol ithalatı, AB’deki durgunluk ve Japon para birimi Yen’in sürekli değer kazaması da ihracatı olumsuz etkileyen faktörler arasında.

Evleri Toyota ışıklandıracak

Son haber aslında başlı başına bir yazı konusu. Toyota Prius arabalarına elektrik prizi takılmak mümkün hale geliyor. Deprem ve benzeri afetlerde ortaya çıkan enerji kesintisi gibi acil durumlarda arabadaki piller ile elektrikli ev aletleri çalıştırılabilinecek. Bedeli yaklaşık 1200 dolar. Şimdilik sadece acil durumlar için ve çok pahalı ama yakın gelecekte güneş enerjisini depolayan bir alternatif olur. Bu gelişmeyi izleyin.

Günün fotosu

Yazdan kalma bir hafta sonu geçirdik Tokyo’da. Güneşli ve sıcak iki gün. Şehrin hemen yanıbaşındaki Hayama sahillerine bir kaçamak yaptım. Deniz harika idi.

Hafta sonu bazı Japonlar kendini denize attı

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s