Cennetin Renkleri

Sema mavi. Deniz zümrüt yeşili. Gökyüzü parçalı bulutlu. Hasat vakti gelmiş altın sarısı tarlalar ile birleşen yeşil kayın ormanları pitoresk bir kompozisyon oluşturuyor. Dar karayolu gün batımı renklerine bezenen ekinlerin arasından kıvrılarak tepeleri aşıyor. Öğle vakti. Hava sıcak. Kavuruyor. Bu doyumsuz manzarayı bir kez daha, ve bir daha fotograflamak için her 100-150 metrede bir duruyorum. Geniş açıyla, normal objektifle, farklı ayarlarla ard arda denklanşöre basıyorum. Ruhum aç. Her çiçeği, her rengi, her kıvrımı ihtirasla resmetmek istiyorum.
Zaman 27 Ağustos 2012. Japonya, Boso yarımadası diye bilinen bölge. Sarp dagları, Pasifik Okyanusu’na bakan kıyısı uzun geniş plajları ile meşhur. Başkent Tokyo’ya denizin altından geçen 10 kilometrelik Aqualine adlı bir tünelle bağlanmış. Ayrıca feribot da var. Körfezi dolaşarak gitmek de olası tabii. Japonlar bir de kaymak gibi otoyol yapmışlar, Tokyo’lular gelsin ve tüm bölgeyi sayfiye yeri yapsın diye.

Baş döndüren sarp kayalıklar, tepeler

Mavi gök, beyaz bulut, rengarek şemsiye ve salaş çardak

Ama tüm bu yatırımlar istenen sonucu vermedi. Yarımada turizm potansiyeline erişemedi. Onca para harcanıp inşa edilen yollar beklenenin tersi etki yaptı, bölgeden Tokyo’ya kaçış oldu. Yerel ekonomi yara aldı. Denizaltı tüneli kapasitesinin altında çalışır.Yarımada fakirlik ve terkedilmişlik duygusu veren yapılarla dolu. Çoğu otel ya iflas etmiş, ya da parasızlıktan yenilenemediği için salaş bir hal almış. Gayri menkul fiyatları sürekli düşüşde. Canlı ve refah bir ekonominin izleri yok.

“Las Vegas”

Gazino talan durumunda

Durak mahzun ve eski, yolcular ise yok

Ama iyi vakit geçiriyoruz. Deniz, güneş ve doğa kürüne giriyoruz. Hoş sürprizler de oluyor. Dönüş yolunda pirinç tarlalarının arasında bulduğumuz küçük kafenin sahibi amca ve teyze çok candan çıkıyor. Antika koleksiyonculuğundan ayrılıp bu çardağı kurmuşlar. Mekanın içi hazine gibi, sohbetleri tatlı, yemekleri lezzetli. Ayrılmak istemiyoruz.

Sabah erkenden Yoga– orman, ova, ve  deniz

Antika evi

Amca bir balkabagi hediye ediyor

Hoş bir sürpriz daha. Daglar arasında fotoğrafçı Shinpei Asahi’nin müzesi de var. Materyalist dünyadan uzakta doğa ve sanat ile iç içe. Daha ne isteriz ki?

Shinpei Asahi, Fotograflar

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s