Asi gençlere öğütler

1. Asilik iyidir ve güzeldir, her insanın yaşamının bir döneminde mutlaka tatması gereken bir duyguyu barındırır. Asi olmaktan kaçınmayın

2. İsyankarlarlığın da bir asaleti, raconu vardır. Asiyim havalarında başkalarına çamur atmayın. Ben neye başkaldırıyorum, kime ne için kızıyorum sorusunu mutlaka kendinize sorun. Eğer isyanınızın ardında kişisel çıkarlarınız veya kıskançlıklarınız varsa, veya sadece insanların dikkatini çekmek istiyorsanız asi değilsinizdir şımarıksınızdır.

3. Şımarıklık, kıskançlık suç değildir. Normaldir. Farkına varıp da asi havasına bürünmek sahtekarlıktır. Sahtekar olmayın dürüst olun.

4. Söyleyecek bir sözünüz var diye illa da herke sizi dinlemek, görüşlerinizi ciddiye almak zorunda değildir. Bazen, çoğu zaman, söylediklerinize kulak asan olmayabilir. Adam yerine konulmayabilirsiniz. Böyle durumlarda neden kimse beni dinlemiyor sorusuna cevap arayın. Belki de söyleyecek sözünüz çok da orjinal değildir.

5. Asiliğin doğası kızgın olmayı gerektirir. Ama bunu abartmayın. Kızgınlığı sinire dönüştürmeyin. Unutmayın keskin sirke küpünü yakar. Şiddete başvurmayın, tehdit etmeyin. Sorunu kişiselleştirir içinden çıkılamaz hale getirir. İnsanların kişiliklerine saldırmayın. Mesajinız ne ise ona odaklanın. İsyan ve itiraz halinizi kişisel savaşlar başlatmak düşman yaratmak için kullanmayın.

6. Asilik istikrar gerektirir. Ne istiyorsun denildiğinde yelkenleri suya indirmeyin. Derdinizi anlatırken asi tavrınızı iyi aile çocuğu tavrına dönüştürmeyin.

7. İsyankar tavrınızın mutlaka bir amacı ve felsefesi olsun. “Derdin ne, ne istiyorsun” diye soranlara kısaca ve tereddüte yer bırakmadan meramınızı anlatabiliyormuyum diye kendinizi sınayın. Sorulara hazırlıklı olun.

8. İstediğinizi alabildi iseniz bunun haklı zevkini ve gururunu yaşayın ve paylaşın ama karşınızdakileri ezme ve aşağılama fırsatı olarak görmeyin. Bastırılmış duyguların esiri olmayın.

9. Asiliğin raconunda yenilmesini ve bırakmasını bilmek de vardır. Davanız illa ki haklı diye bir kural yoktur. Sonuç her zaman istediğini almak da değildir. Onurlu ve gururlu bir şekilde bırakmasını da bilin. Eğer itirazınızda haksız idiyseniz bunu açıkça kabullenmekten çekinmeyin.

10. Sportmen ve centilmen olun. Asilik onurlu bir uğraştır. Hakkını verin ve işiniz bitince de sahneden çekilmesini bilin. Teşekkülerinizi de sunun.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s