Z2013/1/27 tarihinde biten hafta

Haberler arşivi 24 Ocak 2013’den itibaren başlar

KEYWORDS: Dytech JGC Boeing Senkaku\

26 Ocak 2013, Cumartesi

05:00–Yarı iletken sektöründe hammadde ve wafer tedarikçisi Shin-Etsu Kimya (Hisse Kodu: 4063) 3. çeyrekte 33.7 milyar Yen faaliyet geliri açıklayabilirmiş(Nikkei)– YORUM: Faaliyet geliri biraz düşük gözüküyor, işletme gelirleri ve hasılat biraz iyi görünüyor. Shin-Etsu Cuma günü %5.6 prim yaptı. Aynı sektördeki rakiplerine göre hisse daha iyi verim verdi. Bu rakkamlardan sonra biraz düşebilir. Shin-Etsu bilançosunu 29 Ocak Salı açıklayacak.

25 Ocak Cuma

17:00– Japon hisseleri 29 yıllık bir rekoru kırdı ve ardı ardına 11. haftayı da artışla kapadı.

12:20– Cezayir’deki doğalgaz tesislerindeki rehine krizinde 10’u Japon 16 elemanı ölen JGC genel müdürü dün Japonya’ya döndükten sonra bugün basın toplantısı yaptı. “Arkadaşlarımızı sağ salim eve getirmek için Cezayir’e gittim ama ne yazık ki böylesine kötü bir haberi vermek zorunda kaldım ” diye duygularını dile getirdi.
.
08:35– KYODO ajansının dün verdiği habere göre başbakan Abe BoJ Kanunu’nda değişiklik yapma olasılığına hala sıcak bakıyor. Son kararlardan sonra kanun değişikliği yolunda bir adım atılmasına gerek kalmadığı yolunda yorumlar olmuştu.
.
08:05– Japon Sahil Güvenliği dün Tayvan’dan yola çıkan ve Senkaku Adalarına girmeye çalışan balıkçı teknelerini top atışı ve duman bombası ile durdurdu.
.
08:05– Hitachi ve Mitsui uydu yolu ile dev tarım alanlarının verimliliğini artıracak zirai bilişim ve yönetim sistemlerini pazarlamaya başlıyorlar (Nikkei)
.
07:40– Japon Tokai Lastikleri(Hisse kodu: 5191), halen %15’ine sahip olduğu Alman Anvis Grubundaki payını 15 milyar Yene %20nin üzerine çıkarıyor (Nikkei)– YORUM: Japon şirketlerinin M&A furyası devam ediyor. Tokai Lastikleri geçen Aralık ayında Italyan Dytech tamamını satın alacağını ve Hindistan’da Imperial ile bir JV kuracağını. Türkiye’ye neden gelmiyor bu yatırımlar?
.
07:18– Japon Yen para birimi Yen, dolar karşısında %1.2 gerileyerek 90.3, Euro karşısında da %1.71 değer yitirerek 120.02’e düştü– YORUM: Japon Merkez Bankası BoJ iki gün önce para politikasını değiştirmiş %2 enflasyon hedeflemesine geçerken, varlık alımlarında da zaman sınırlamasını kaldırmıştı (Yazılar blogda). Bir kısım analistler kararları yetersiz bulmuşlar, aylardır değer kaybeden Yen toparlanır gibi olmuştu. Yeniden zayıflama trendine geri mi dönüyoruz? Şimdi ilk etapta 95 sonra 100 mü var? Ne düşünüyorsunuz?

24 Ocak Perşembe

22:15– Japon Çimentocular Birliğinin rakkamlarına göre 2012 yılında iç piyasada 43.5 milyon ton çimento satıldı. 2009 yılından bu yana en yüksek seviye. Geçen yıla oranla %5.1 artmış– YORUM: Tohoku Depremi ardından yeniden yapılaşma ve güçlendirme furyasının sonucu. Bu bölgede çimento satışı geçen yıla göre %35.8 artmış. Japon çimento pazarı 23 yıldır daralıyor. 1991 yılında üretim 86.5 milyon ton ile tavan yapmıştı. Sektör o zamandan beri konsolidasyonda. Belli başlı üreticiler Tokuyama (4043), Sumitomo Osaka Cement(5232), Taiheiyo Cement (5233), Ube Industries (4208). Talep güçlü olunca fiyat artışı talep edebiliyorlar.

20:05– Nikkei gazetesi JGC elemanlarından sonuncusunun da Cezayir’deki rehine krizinde hayatını kaybettiğini verdi. Ölenlerin sayısı 10’a çıktı

19:30- – Toyota ve BMW beraber lithium-air akü AR-GE yapacaklarını açıkladılar. İkili geçen seneden beri elektrikli arabalardaki araştırma faaliyetlerinde işbirliği yapıyordu.

12:00– Cezayir rehine krizinde 7 elemanı öldürülen JGC’nin, 2 çalışanının daha hayatını kaybettiği teyid edildi. Toplam 9’a çıktı– YORUM: Güvenlik Orta Doğu ve Afrika’da büyük şantiyeleri olan JGC için büyük sorun. Türkiye üs olarak öne çıkar mı? JGC hakkında buraya bakın

10:04- Ulaştırma bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Bürosu geçen hafta acil iniş yapan ANA’nın Boeing 787’de yapılan tetkiklerde akü problemine rastlanmadığını açıkladı– YORUM: Bu aküleri Japon GS Yuasa (6674) şirketi tedarik ediyor. Hisseler Dreamliner problemleri çıktığından bu yana baskı altındaydı. Tetkikler hem Japonya hem de Amerika’da devam ediyor.

09:04- Maliye bakanlığı verilerine göre 2012 yılı ticari açık 6.9 trilyon Yen olarak gerçekleşti (766 milyar Dolar). Japonya son iki yıldır ticari açik veriyor, bu 1979 yılından beri en büyük açık — YORUM: Nükleer santrallerin durdurulması ile artan enerji hammade ithalatının sonucu. Ticari açık aylık bazda Japonya ile Çin arasındaki sorunlar nedeni ile Eylül’de çok kötülemişti. Aralık rakkamları daha iyi. Yendeki zayıflama ile kısa vadede daha da kötüleşebilir.

08:00- Toshiba ve General Electric termik santrallerde işbirliğine gidiyor, yıl içinde faaliyetler birleştirilecek (Nikkei)– Geçen Eylül’de imzalanan anlaşmanın devamı olsa gerek

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s