Geleneksel Japon şenlikleri hakkında bilinmesi gereken 10 şey

1. Sayı olarak en fazla yaz ve sonbahar aylarında olur. Ağustos ortasından sonra akraba ve ataların anıldığı Budist “Obon” kutlamaları  başlar. Obon şenlikleri hasat zamanını kutlayan festivallerden farklıdır. Aynı zaman dilimine denk gelirler. Sonbahardaki festivallerin ayrı bir tadı vardır.

2. Japon’lar çok acılar çekmiş cefalar yaşamış bir ulus. Panayırsız, şenliksiz kalmazlar. Her mahallenin, her belediyenin, her şehrin ve her yörenin mutlaka bir panayırı vardır.

3. Yerleşkedeki işletmelerin desteklediği (masraflarını karşıladığı) bir fener alayı olur rengarenk yerel giysileri ile kutlamalara renk ve çeşni kadar.

4. Kutlama ve şenlikler mahallenin küçük “iş merkezlerinden” başlarlar, döne dolaşa devam ederler. Ayrıca ibadet yerlerinde de panayır ve şölenler yapılır. Eğer bir yerde biraz büyük ve meşhur bir tapınak varsa mutlaka oranın kendine has bir panayırı vardır.

5. Pek çoğunun içeriği, yemekleri, eğlenceleri birbirine benzer. Panayır esnafı diye bir esnaf türü de vardır, panayır panayır gezerler. Birini görürseniz hepsini görmüş gibi fikir edinebilirsiniz. Ayrıca ülke çapında meşhur şenlikler var ki bunların takvimi önceden bellidir, çok da ziyaretçi gider.

Panayır ve şenlikler takvimine ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

6. Bunca yıldır Japonya’dayım henüz kavga çıktığını görmedim. İnsanlar panayır ve şenliklere hırlaşmak için gelmez. Didişme yoktur. Kimsenin üzerine tazyikli su sıkılmaz, biber gazı hiç sıkılmaz. Polisin görevi şenlikler boyunca halka yardım etmek, düzeni sağlamak, milletin iyi vakit geçirmesini sağlamak, ve beraber eğlenmektir.

7. İnsanlar bu şenliklerde sapıtmaz, taşkınlık yapmazlar. Yapan olursa da dövülmez, kendi haline bırakılır. Bolca içki tüketilir ama alkol duvarını aşan çok yoktur. Nedeni ise galiba şenliklerin insanı sürekli hareket halinde tutmasıdır.

8. Şölenler tüm aile fertlerinin bir araya gelip katıldığı bayramlardır. Alınan istihbaratlar sonucu bu etkinliklerin yasaklandığı bildiğim kadarı ile hiç olmamıştır.

9. Araba ile gelinmez. Yürürsünüz veya toplu taşım araçlarını kullanırsınız. Yollarda barikatlar vardır ama araba girmesin diye, yürüyenler geçemesin diye değil.

10. Panayır alanlarındaki “bul maçayı kap parayı”, “şans-talih”, “Vur ördeği al hediyeyi” türünden şans oyunlarının amacı gelenleri soymak değildir. Tam aksine kazanacağınız yoksa bile sizi mutlaka bir hediye ile yollarlar. Amaç insanları mutlu etmektir zarara uğratmak değil.

Yorumlar

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s